امکانات دوربین خود را بهتر بشناسیم(شاتر و دیافراگم )

امکانات دوربین خود را بهتر بشناسیم(شاتر و دیافراگم )
آشنایی هر چه بیشتر با امکانات دوربینتان این امکان را به شما می دهد تا عکسهایی هرچه زیباتر ، شارپتر و جذاب تر بگیرید.

 

همانطور که توانایی شما در عکاسی روزبه روز بهتر می شود وشما بیشتر در حالت Manual عکاسی می کنید پس لازم دارید تا کاملا بدانید که دیافراگم و شاتر در زمان نوردهی چگونه کار می کنند و چه تاثیری هرکدام با زیاد و کم کردن دیگری روی هم می گذارند.

  • دیافراگم

دیافراگم یک سوراخ درون لنز است که اجازه می دهد نور لنز عبور کند و مقدار نوردهی و عمق میدان را کنترل می کند. حرف ( f ) از Focal length می آید که سایز دیافراگم را به شما می گوید

 

shutter and diaphragm 2

 

اندازه ی تغییر دیافراگم مثل ISO یا شاتر بر اساس یک نظم ثابت تغییر نمیکند. دیافراگم را بر مبنای f – stop اندازه گیری میکنند. روی دوربینتان حرف (f) یا ( /f ) را میبینید که جلوی آن یک عدد نوشته شده است. این عدد نشان میدهد که چه مقدار در نهایت دیافراگم شما باز می شود. هرچه عدد کمتر باشد، دیافراگم باز تر میشود و هرچه دیافراگم باز تر شود عمق میدان کمتر میشود.
شاید باید برای شروع، این اعداد را حفظ کنید تا یاد بگیرید :  f/ 1.4 – f/2 – f/ 2.8 – f/ 4 – f/ 5.6 – f/ 8 – f/ 11 – f/ 16 – f/22

 

 

 

  • سرعت شاتر

کلیت سرعت شاتر تنظیم کننده ی مقدار نور وارده به دوربین میباشد که به مقیاس ثانیه یا کسری از ثانیه می باشد. اگر با سرعت یک ثانیه یا بالاتر عکاسی کنیم ترتیب تاثیر گذاری بر روی نوردهی دقیقا مثل ISO می باشد. اما اگر در کسری از ثانیه عکاسی میکنید، برعکس میباشد به طور مثال ۱/۱۰۰  ثانیه دو برابر ۱/۲۰۰ ثانیه نور وارد دوربین و لنز می کند. ۱/۵۰ دو برابر ۱/۱۰۰ به درون لنز نور وارد میکند که باعث میشود نوردهی دو برابر شود.

  • چه زمانی می توان از حالت تقدم دیافراگم استفاده کرد؟

  تاثیر اصلی دیافراگم در عکس بر عمق میدان (DOF) است. در نتیجه بیشتر افراد زمانی از این حالت استفاده می کنند که می خواهند روی عمق میدان تسلط داشته باشند. اگر می خواهند عمق میدان کم باشد, (برای مثال در عکسی که روی گل فوکوس شده و پس زمینه کاملا تار است ), از دیافراگم بزرگ استفاده می کنند.مثلا f/1.4 و انتخاب سرعت مناسب برای شاتر را بر عهده ی دوربین می گذارند.

 

shutter and diaphragm 5

 

اگر عکسی می خواستند که روی تمام قسمت ها فوکوس شده باشد, باید دیافراگم را کوچکتر در نظر می گرفتند . مثلا f/22 و تنظیم سرعت شاتر را به دوربین می سپردند. که عددی بزرگ خواهد بود.

هنگام تنظیم دیافراگم به یاد داشته باشید که دوربین سریع ترین یا طولانی ترین سرعت شاتر را انتخاب می کند و ممکن است مدت زمانی که دوربین را به دست گرفته اید طولانی تر شود ( معمولا با حدود سرعت ۱/۶۰ ). اگر سرعت شاتر از این کمتر باشد نیاز به سه پایه خواهید داشت. در صورتی که از یک جسم متحرک عکس می گیرید, سرعت کم شاتر موجب تار شدن جسم در عکس خواهد شد.

  • چه زمانی از تقدم شاتر استفاده می شود ؟

در این حالت شما سرعت شاتر را تعیین می کنید و انتخاب اندازه ی دیافراگم با بهترین نوردهی بر عهده ی دوربین استدر مبحث سرعت شاترتاثیرات متعدد آن و چگونگی ثبت حرکات اشاره کردیم. بیشتر افراد برای تسلط بیشتر روی ثبت حرکات اجسام از این حالت استفاده می کنند

 

shutter and diaphragm 7

 

برای مثال وقتی می خواهند از یک مسابقه ی اتومبیلرانی عکس بگیرند, به طوری که تمامی حرکات را ثابت نشان دهند و هیچ قسمتی تار نباشد، از سرعت بالای شاتر استفاده می کنند ( مثلا ۱/۲۰۰۰ برای اولین عکسی که در زیر نشان داده شده ) و دوربین با توجه به شدت نور محیط, دیافراگم را تنظیم می کند. اما اگر خواستید ماشین را در حرکت نشان دهید و برخی قسمت ها تار باشد, باید سرعت شاتر را کم کنید ( مانند دومین عکسی که در پایین آمده که سرعت آن ۱/۱۲۵ است )در نتیجه دوربین دیافراگم کوچکتری انتخاب می کند.

 

shutter and diaphragm 1

 

به خاطر داشته باشید زمانی که دوربین دیافراگم را انتخاب می کند, روی عمق میدان عکس شما تاثیر خواهد گذاشت. این یعنی اگر برای ثابت نشان دادن حرکات از سرعت بالای شاتر استفاده می کنید, عمق میدان کمتری خواهد داشت.

 

shutter and diaphragm 3


تصاویر این صفحه
تنظیمات

این پرونده را به اشتراک بگزارید :

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

گروه بندی محصولات

درگاه کاربران

نام کاربری :

کلمه عبور :

کد امنیتی :

ثبت نام - بازیابی گذرواژه

آمار سایت

تاریخ : 2019/05/23

امروز : 419

دیروز : 395

بیشترین بازدید : 7108

بازدید کل : 1049636

Ipشما : 3.208.22.127


تمامی حقوق این سایت متعلق به فروش دوربین المارت می باشد .
طراحی سایت در : طراحی سایت